Oval Eyeglasses 155023
Out of stock
Description / Oval Eyeglasses 155023
The Oval Eyeglasses 155023 are high-quality oval frames with a beautiful full-rim design. These frames oval rectangle lenses in a stylized front that is connected to attractive, exquisitely designed temples that have beautiful rhinestones embedded on them. These frames come finished in a lovely brown-gold hue that takes this look to a whole new level. These frames are made by combining top notch materials and feature spring hinges for comfort. These frames are compatible with a wide range of lenses and you can buy them at guaranteed best prices with the certainty of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 155023 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Oval |
| Material | Metal/Polyflex |
| Color | Brown-Gold |