Titanium Eyeglasses 156989-c
Out of stock
Description / Titanium Eyeglasses 156989-c
Titanium Eyeglasses 156989-c are rectangle-shaped full-rim frames that are minimal and elegant looking. These frames have sharp rectangle lenses that are well emphasized by the subtle front with an appealing nose bridge in the center and clean and simple temples on the sides. These frames come finished in dainty colors that make them even more captivating. The lightweight titanium construction assures that these enticing frames are comfortable to wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 156989-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |