Round Eyeglasses 157057-c
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 157057-c
Round Eyeglasses 157057-c are high-quality, elegant looking rounded frames that are incredibly comfortable to wear. The rounded lenses are nicely complemented by the classy appearance of these frames, which have a subtle front and sleek temples on the sides, and they come finished in dainty colors to create a minimal yet alluring look. These frames are designed from TR-90material, and they feature spring hinges to ensure a cozy fit. Purchase these glasses at the best price with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 157057-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Round |
| Material | Polyflex |