Rimless Eyeglasses 156927-c
Out of stock
Description / Rimless Eyeglasses 156927-c
Rimless Eyeglasses 156927-c are lightweight and sophisticated frames with a classy rimless design. These frames feature stylized rectangle lenses that have a sleek nose bridge up front and slender temples on the sides, finished in dainty colors to create a look that will add chic to any outfit you pair them with. These lightweight metal frames are compatible with a wide range of lenses. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 156927-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Light Metal |