Rectangle Eyeglasses 141557
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 141557
Rectangle Eyeglasses 141557 with rectangle lenses and a full rim style that is always fashionable. This beautiful full rim design features stylized temples with expertly crafted hinges and a plain looking brow; these frames have a classy black finish that gives them a distinct and exquisite look; these frames are comfortable thanks to their lightweight TR-100 structure and are compatible with a wide range of lenses; and these frames are compatible with a wide range of lenses. Get these glasses at the best price with the assurance of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 141557 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |
| Color | Black |