Rebel 7827R
Out of stock
Description / Rebel 7827R
Rebel R7827 are high quality gorgeous looking rectangle frames with a stunning full rim design. These frames highlight stylish rectangle lenses in a subtle looking front design along with the distinctive looking appealing flat temples on the sides. These frames are finished in gorgeous colors that refine this look even more. These frames are designed by combining high quality materials and feature spring hinges to ensure a cozy fit. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165344-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Metal/Polyflex |