Kids Eyeglasses 160182-c
In stock
Description / Kids Eyeglasses 160182-c
Kids Eyeglasses 160182-c are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sleek and classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice, modest look and is nicely joined by the chic flat temples on the sides. The dainty black-blue finish of these frames lends a nice touch of intrigue to this sophisticated look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160182-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 127 mm |
| Size | Children |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |