Hawk HW7292
Out of stock
Description / Hawk HW7292
Hawk HW7292 are high quality elegant looking rectangle frames with the stylish full rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design that is blended by the slender temples on the sides that have captivating ribbed details etched on them. The gorgeous finishes of these frames make them look even more alluring. These frames are designed of lightweight metal for a comfy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165011-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Light Metal |