Browline Eyeglasses 145225-c
Out of stock
Description / Browline Eyeglasses 145225-c
The Browline Eyeglasses 145225-c function always fashionable browline design in sophisticated black-gold, black-gray, or black silver finish; stylized slender temples; and stylized nose bridge make this browline design even more enticing. These frames are crafted by combining high quality materials and can accommodate a wide range of lenses, Browline Eyeglasses 145225-c feature an always trendy browline design in sophisticated black-gold, black-gray, or black silver finish, Purchase these glasses at the best possible price with the assurance of a great customer experience.
More Information
| SKU | 145225-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Browline |
| Material | Metal/Polyflex |