Fossil FOS 6085
Out of stock
Description / Fossil FOS 6085
Fossil FOS 6085 are high quality elegant looking cat-eye frames with a stunning full rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design that has captivating prints and is joined by the stylized temples on the sides that have gorgeous metal ornament embedded on them. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the assurance of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165481-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Cat-Eye |
| Material | TR90 |