Gargoyles by Mabry Eyeglasses
Out of stock
Description / Gargoyles by Mabry Eyeglasses
Gargoyles Eyeglasses 144174-c stand out from the crowd with their trendy rectangle frames and stunning finish, as well as spring hinges for extra comfort. This frame's TR-100 construction makes them comfortable and light, while the delicate design gives them a beautiful and sophisticated look. Purchase these high-quality frames at guaranteed low rates with the assurance of a positive customer experience. These glasses will be packaged in a lovely goggles4u case.
More Information
| SKU | 144174-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |